Judging

We are both very dedicated to the future of dog showing and our future is in our Junior Handlers, by encouraging and making it fun at every available opportunity we assist them in coaching, mentoring and Judging these stars of the future.


Nina is Licensed to Judge the following breeds in Australia/Overseas

Non Sporting Group

Boston Terrier

British Bulldog

Canaan Dog

Chow Chow

Dalmatian

Eurasier

French Bulldog

German Spitz - Klein, Mittel

Great Dane

Japanese Spitz

Keeshond

Lhasa Apso

Peruvian Hairless Dog - Large, Medium, Small

Poodle - Standard, Miniature, Toy

Schipperke

Shar Pei

Shih Tzu

Tibetan Terrier

Xoloitzcuintle - Standard, Intermediate, Miniature

Most of my Best in Group & Runner Up Best in Group Winners have gone on to gain their Aust GRAND & SUPREME titles

Unfortunetely I dont have photos from all judging appointments

 

Nina is Licensed to Judge the following breeds in Australia at OPEN Shows

Toy Group

Affenpinscher

Australian Silky Terrier

Bichon Frise

Biewer Terrier

Bolognese

Cavalier King Charles Spaniel

Chihuahua - Long Coat, Smooth Coat

Chinese Crested Dog

Coton De Tulear

English Toy Terrier

Griffon Bruxellois

Havanese

Italian Greyhound

Japanese Chin

King Charles Spaniel

Lowchen

Maltese

Miniature Pinscher

Papillon

Pekingese

Pomeranian

Prague Ratter

Pug

Russian Toy - Long Haired, Smooth Haired

Tibetan Spaniel

Yorkshire Terrier

Hound Group

Afghan Hound

Azawakh

Basenji

Basset Fauve De Bretagne

Basset Hound

Beagle

Black and Tan Coonhound

Bloodhound

Bluetick Coonhound

Borzoi

Cirneco Dell'Etna

Dachshund - Long, Smooth, Wire

Dashshund Miniature - Long, Smooth, Wire

Dachshund Rabbit - Long, Smooth, Wire

Deerhound

Finnish Spitz

Foxhound

Grand Basset Griffon Vendeen

Greyhound

Hamiltonstovare

Harrier

Ibizan Hound

Irish Wolfhound

Norwegian Elkhound

Otterhound

Petit Basset Griffon Vendeen

Pharaoh Hound

Portuguese Podengo - Smooth haired - Small, Medium, Large

Portuguese Podengo - Wire haired - Small, Medium, Large

Rhodesian Ridgeback

Saluki

Sloughi

Whippet

Working Group

Australian Cattle Dog

Australian Kelpie

Australian Shepherd

Australian Stumpy Tail Cattle Dog

Bearded Collie

Beauceron

Belgian Shepherd Dog - Groenendael, Tervueren, Laekenois, Malinois

Bergamasco Shepherd Dog

Border Collie

Bouvier Des Flandres

Briard

Collie - Rough, Smooth

Dutch Shepherd Dog

Finnish Lapphund

German Shepherd Dog

German Shepherd Dog Long Stock Coat

Icelandic Sheepdog

Komondor

Kuvasz

Maremma Sheepdog

Norwegian Buhund

Old English Sheepdog

Polish Lowland Sheepdog

Puli

Pumi

Pyrenean Sheepdog Longhaired

Shetland Sheepdog

Swedish Lapphund

Swedish Vallhund

Tatra Shepherd Dog

Welsh Corgi - Cardigan, Pembroke

White Swiss Shepherd Dog


Brisbane Water Legacy Dog Club NSW - 26th July 2009
Best in Group - French Bulldog
Aust Ch Pendragan in Toto
went on to win Junior in Show under Mrs M Hickie (NSW)
 
Brisbane Water Legacy Dog Club NSW - 26th July 2009
Runner Up Best in Group - Schipperke
Aust Ch Monterrez Kinell
 
Novocastrian Ladies Canine Association NSW - 20th March 2010
Best in Group - Lhasa Apso
Aust Ch Neokarma Caped Crusader
 
Novocastrian Ladies Canine Association NSW - 20th March 2010
Runner Up Best in Group - Keeshond
Aust Ch Nawtikees Dontcha Wish
 
Redcliffe Peninsula KC QLD - 28th August 2011
Best in Group - Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Jillibean
went on to win Runner Up Best in Show 2 & Aust Bred in Show under Mr R Fitzgerald (QLD)
 
Redcliffe Peninsula KC QLD - 28th August 2011
Runner Up Best in Group - French Bulldog
??????
 
Redcliffe Peninsula KC QLD - 28th August 2011
Puppy in Group - Dalmatian
Topspott Rosebankatpaceaway
went on to win Puppy in Show under Mr R Fitzgerald (QLD)
 
New England Ladies Kennel Club (NSW) - 15th September 2012
Best in Group - Keeshond
Aust Ch Keesway Silver Crusader (Imp NZ)
 
New England Ladies Kennel Club (NSW) - 15th September 2012
Runner Up Best in Group - Chow Chow
Aust Ch Shervae Luvs Creme Bears
 
Hunter River A & H Association Ltd (NSW) - 19th February 2017
Best in Group - Boston Terrier
Aust Ch Zareba Struts Like A Showgirl
went on to win Intermediate in Show under Mr G Cruse (NSW)
 
Hunter River A & H Association Ltd (NSW) - 19th February 2017
Runner Up Best in Group - Schipperke
Aust Ch Sanlyn Tell It To The Rain (Imp NZ)
 
Hunter River A & H Association Ltd (NSW) - 19th February 2017
Best Neuter in Group - Boston Terrier
Aust Grand & Neut Ch Zareba Paparazzi
went on to win Runner Up Neuter in Show under Mr G Cruse (NSW)
 
Cessnock & District Agricultural Society Inc NSW - 22nd February 2020
Best in Group - Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen
 
Cessnock & District Agricultural Society Inc NSW - 22nd February 2020
Runner Up Best in Group - French Bulldog
Meralla Quiency Jones
 
Cessnock & District Agricultural Society Inc NSW - 22nd February 2020
Puppy in Group - Shih Tzu
Aust Ch Erintoi Artic Diamond
went on to win Puppy in Show under Mrs S McMahon (NSW)
 

 



               


 Home    About Us    Our Show Team    Champions 

 Zaland Kids Page    Jordan    Photo Album    Puppies 

 Rainbow Bridge    About the Lhasa Apso    Judging    Information 

 Links Page    Guest Book 


Contact Details
Belinda Beves/Nina Estatheo
Hunter Valley, NSW, Australia
Email : [email protected]

 

All Content Copyright
Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies